EverEarth Wooden Safari Peg Wooden Puzzle
EverEarth Wooden Safari Peg Wooden Puzzle
EverEarth Wooden Safari Peg Puzzle. A wooden safari puzzle for ages 24 months and older. Made from 100% sustainable FSC Beechwood, this toy is designed to help teach children about the different animals in the world while also developing hand-eye coordination.
Features
Features
you are making a difference:
- 100% FSC Beechwood, wood from well-managed forests.
- Sustainable resources, water based paints, recycled packaging.
- Tested to EN71 standards so it is safe and durable for your child to play with.
- Packaging made of at least 70% recycled paper.
features:
- Suitable for 24+ months.
- Chunky wooden pieces with easy grasp pegs ideal for little fingers.
- Builds hand-eye coordination, animal knowledge.
- Rounded corners and edges.
- No harmful chemicals.
- Water-based dyes.
- Tested to european standards.
dimensions:
Approx. 29 x 25 x 1cm.
Made in China.
Browse our other wooden toys.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
100% FSC certified Beech and water based paints.
Made in
Made in
China
Brand story
EverEarth is aimed at total toy sustainability. All their toys are made from sustainable FSC-certified wood, using recyclable packaging, environmental toy shipping, with no harmful chemicals and water-based dyes. They also use solar power in their production and ensure rounded corners and edges for safe playing toys. Best of all, there's no synthetic nasties exposed to your family.
Now these are toys that are great for the planet, and your baby.
Share
Reviews!
-
Regular price $50.88Regular priceUnit price / per5 options
-
4.0Rated 4.0 out of 5 stars22Regular price $18.29Regular priceUnit price / per
-
Regular price $45.78Regular priceUnit price / per
-
Regular price $45.78Regular priceUnit price / per
-
4.0Rated 4.0 out of 5 stars1Regular price $69.21Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $51.90Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars7Regular price $37.69Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars37Regular price $4.02Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.