4MyEarth Food Cover Extra Large - Ocean Life
4MyEarth Food Cover Extra Large - Ocean Life
- Plastic Free
- Women Led
4MyEarth Single Food Cover Extra Large - Ocean Life. A reusable food cover in a an ocean life print as an alternative to cling wrap to keep food fresh in the fridge or on the table. A single, extra large cover, perfect for large salads, marinades, watermelons and mixing bowls. Toxin free and long lasting.
Features
Features
you are making a difference:
- Replacing single use plastic with a good quality reusable alternative saves resources & landfill waste.
features:
- One extra large cover
- Stretchy edges for a snug fit
- Fits over most large mixing bowls, salad bowls, half a watermelon and more!
- PVC, BPA and phthalate free
- Non-toxic and food grade
- Perfect for leftovers
- Made from cotton canvas with biodegradable coating
Made in India.
Browse our other Reusable Food Wraps and Covers.
Ingredients / Materials
Ingredients / Materials
Cotton canvas with a with a non-toxic biodegradable coating, elastic.
Dimensions
Dimensions
30cm
Care & Use
Care & Use
Machine or hand wash. Drip dry. Not to be used in microwave or oven
Made in
Made in
India
Brand story
4MyEarth helps you eliminate single use plastic cling wrap, zip lock bags and other kinds of plastic bags. This Australian family business provides a large range including reusable bread bags, reusable sandwich wraps and pockets, and reusable food covers.
Share
More from this brand
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars7Regular price $18.46Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars34Regular price $25.66Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars6Regular price $18.46Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars13Regular price $49.31Regular priceUnit price / per
-
Regular price $49.31Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars13Regular price $25.66Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars9Regular price $18.46Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars11Regular price $18.46Regular priceUnit price / per
-
4.4Rated 4.4 out of 5 stars8Regular price $25.66Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars3Regular price $15.37Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars4Regular price $19.49Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $20.52Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $18.46Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars9Regular price $18.46Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $15.37Regular priceUnit price / per
Reviews!
- JNJade N.Verified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars1 month agoLike a shower cap for the kitchen
Great size for the large Pyrex bowls or half a watermelon. Elastic makes it a great fit for a range of shapes and sizes.
Was this helpful? - SGSarah G.Verified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars8 months agoExcellent
Love these so useful and also great gifts
Was this helpful? - AAAnna A.Verified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars8 months agoShould have bought it sooner
I cook a lot and trying to reduce plastic. This cover works a treat when I am soaking grains.. will try covering sourdough next time.
Was this helpful? - JJohannaI recommend this productRated 5 out of 5 stars3 years agoBest food covers
I've bought this cover to complement my other 2 sets. This one is huge and fits on my big rectangle baking dish !
I've tried the silicone sheets but they don't seal, and the silicone food covers but I found them difficult to use because as soon as there is a bit of moisture on the cover or dish they don't stick. Those on the other hand don't budge. The materials and elastic band are high quality : my first set has been used and abused and still looks brand new. They can also go in the washing machine which is great. I rarely use plastic wrap on alfoil, but unfortunately I haven't found a reusable replacement for them when I need to tightly wrap food (like doughs) or cover food while it cooks in the oven
Was this helpful?
-
4.0Rated 4.0 out of 5 stars3Regular price $30.80Regular priceUnit price / per+4 options
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars13Regular price $49.31Regular priceUnit price / per
-
4.3Rated 4.3 out of 5 stars23Regular price $27.71Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $20.52Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars20Regular price $49.31Regular priceUnit price / per
-
4.7Rated 4.7 out of 5 stars6Regular price $18.46Regular priceUnit price / per
-
Back soon5.0Rated 5.0 out of 5 stars8Regular price $51.37Regular priceUnit price / perBack soon
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars4Regular price $27.71Regular priceUnit price / per+1 options
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars8Regular price $51.37Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.