4MyEarth Sandwich Wrap - Llamas
4MyEarth Sandwich Wrap - Llamas
- Plastic Free
- Women Led
4MyEarth Sandwich Wrap (Single) - Llamas. An eco-friendly solution to pack sandwiches, muffins, lunch snacks and more. Can be used again and again, curbing the need for single-use plastics and saving money. PVC and lead free, food-safe plant based lining on fabric. Llama design.
Features
Features
you are making a difference:
- Great alternative to clip seal bags and plastic wrap, especially with concerns about plastics and their effects on our bodies (such as preservatives 320 & 321).
- Replaces single use plastic bags and wraps.
- Vegan friendly.
features:
- Reusable.
- Freezer safe.
- Australian-design.
- Handmade.
- Lightweight and strong.
- Thin and breathable, non-toxic plant based lining so as not to breed bacteria.
- Easy to open and close little fingers. Simply fold down and seal with Velcro.
- PVC free, lead free, BPA free, phthalate free and FDA food safe approved.
- Machine washable.
dimensions / materials:
Cotton canvas with a with a non-toxic biodegradable coating, velcro.
Approx size 30cm x 30cm.
Made ethically in India.
Browse our other Reusable Food Wraps and Covers.
Brand story
4MyEarth helps you eliminate single use plastic cling wrap, zip lock bags and other kinds of plastic bags. This Australian family business provides a large range including reusable bread bags, reusable sandwich wraps and pockets, and reusable food covers.
Share
More from this brand
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars7Regular price $18.56Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars34Regular price $25.79Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars6Regular price $18.56Regular priceUnit price / per
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars13Regular price $49.58Regular priceUnit price / per
-
Regular price $49.58Regular priceUnit price / per
-
4.6Rated 4.6 out of 5 stars13Regular price $25.79Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars9Regular price $18.56Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars11Regular price $18.56Regular priceUnit price / per
-
4.4Rated 4.4 out of 5 stars8Regular price $25.79Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars3Regular price $15.46Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars4Regular price $19.60Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $20.63Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $15.46Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars2Regular price $18.56Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars9Regular price $18.56Regular priceUnit price / per
Reviews!
- NNaomiRated 5 out of 5 stars7 months ago5 Stars
Love these wraps. The only brand worth buying. They last for years!
Was this helpful? - SSallyI recommend this productRated 5 out of 5 stars3 years agoSally QLD
such a simple invention that makes making lunches simple, just make wrap and go then rinse or throw in machine
Was this helpful? - IIonaVerified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars5 years agoPlastic free lunch!
I bought a couple of these sandwich wraps about 5 years ago now, when they were a pretty new idea. They wash and wear well, and although now faded are still in one piece. I particularly like the way you can open the wrap up and you have an instant clean surface to eat from. The only negative I've found is that my youngest kids have had trouble folding the wraps up again properly when they've had enough of a half-eaten sandwich. These are more suitable for older kids and adults.
Was this helpful? - SYSuet Ying C.Verified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars5 years agomulti-function
Easy to carry, multi-function like wrap take away sushi, sandwich, burger, quick wrap when you leave home in a hurry. NO worry the space for the storage or in your bag.
Was this helpful? - WWeiyuVerified BuyerI recommend this productRated 5 out of 5 stars5 years agoI like it
Cute print. Perfect for snacks and sandwiches. Easy to clean as well.
Was this helpful?
-
Regular price $27.86Regular priceUnit price / per+0 options
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars7Regular price $18.56Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars11Regular price $18.56Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars7Regular price $30.97Regular priceUnit price / per+2 options
-
4.9Rated 4.9 out of 5 stars13Regular price $7.23Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars1Regular price $17.53Regular priceUnit price / per
-
4.3Rated 4.3 out of 5 stars12Regular price $87.83Regular priceUnit price / per+2 options
-
Regular price $23.72Regular priceUnit price / per
-
5.0Rated 5.0 out of 5 stars5Regular price $12.35Regular priceUnit price / per
-
4.8Rated 4.8 out of 5 stars117Regular price $4.65Regular priceUnit price / per
Please be mindful that the quantity may not always be accurate. If you're making a special trip, we recommend calling to put the item aside. Click each store for contact details.